Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Przygotuj samochód do zimy – poradnik

Krótki dzień, deszcze, kałuże na ulicach, odblaski światła na szybach, zaparowane szyby … Można wymieniać jeszcze wiele powodów, dla których nasza widoczność staje się ograniczona. Co robić, aby poprawić bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi? Najkrótsza recepta: Przygotuj swój samochód do zimy.

Sprawdzić oświetlenie w zakresie działania żarówek – Sprawne oświetlenie, w szczególności światła stopu, kierunkowskazy i światła przeciwmgielne, może zapobiec kolizji. W Polsce funkcjonuje obowiązek używania świateł przez cały rok. Ponadto każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne wszystkie światła zamontowane w samochodzie. Konsekwencją niesprawnego oświetlenia w czasie kontroli drogowej może być zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, dlatego warto systematycznie sprawdzać stan oświetlenia w aucie. W większości nowych aut, to komputer pokładowy poinformuje kierowcę o potrzebie zmiany żarówek. Jeśli nasze auto nie posiada takiej funkcji, należy sprawdzić oświetlenie we własnym zakresie. To obowiązek każdego kierowcy.

 

Regulacja świateł – Dobrze funkcjonujące oświetlenie to również prawidłowo ustawione reflektory, które zdecydowanie poprawiają wydajność i jakość pola widzenia (oświetlają drogę i nie oślepiają innych kierowców). Ustawienie świateł powinno się kontrolować przynajmniej raz w roku. W szczególności w warunkach naszych polskich dziurawych dróg, światła w wyniku częstych drgań i wstrząsów zmieniają swoje położenie. Częstą przyczyną wypadków są źle ustawione światła i oślepienie nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu. Regulację świateł należy zlecić serwisowi, który posiada specjalne urządzenie do ustawiania reflektorów, ponieważ na dokładność ustawienia wpływają: ciśnienie w ogumieniu, obciążenie pojazdu.

 

Oczyszczenie szkieł reflektorów – Często zapominamy o prozaicznej czynności jaką stanowi czyszczenie szkieł reflektorów. Warto w bagażniku wozić płyn do mycia reflektorów, np. płyn do mycia szyb. Na każdej stacji benzynowej też możemy bezpłatnie oczyścić reflektory.

 

Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek – Rozmazana i zamglona powierzchnia szyby po użyciu wycieraczek to sygnał świadczący o zużyciu się wycieraczek. Należy przyjrzeć się, czy pióra nie wycieraczka są rozwarstwione albo popękane. W naszych warunkach atmosferycznych pióra powinniśmy zmieniać raz w roku. Element ten jest jednym z najważniejszych w pojeździe, bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podróży.

 

Ponadto należy sprawdzić stan zawieszenia oraz hamulce - na śliskiej drodze zużyte amortyzatory czy niewłaściwa geometria kół ma podstawowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa podróży - zwłaszcza przy potrzebie gwałtowniejszych manewrów. Wymiana opon na zimowe jest oczywiście bezwzględną i pierwszą czynnością którą wykonujemy przy samochodzie w okresie jesiennym. Fachowcy zalecają wymianę ogumienia w sytuacji, gdy średnia dobowa temperatura nie przekracza 7 stopni.

Wiele serwisów oferuje kompleksową usługę sprawdzenia samochodu przed zimą. Wykwalifikowani, przeszkoleni fachowcy sprawdzą wszystkie wymienione elementy, ocenią ogólny stan pojazdu i w razie konieczności zalecą niezbędne naprawy.

 

Autoryzowany Serwis Ford Pol-Motors oraz serwis samochodów innych marek Omnicraft również oferują kompleksową usługę sprawdzenia pojazdu przed zimą - kosztuje to jedyne, okrągłe 1 zł. Szczegóły przeglądu można sprawdzić tutaj.

Napisz do nas na Messengerze!