Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Webasto – system dla zmarzluchów

Zima jest szczególnie uciążliwą porą roku dla wielu kierowców. Śnieg, lód, błoto pośniegowe, a także mróz potrafią znacznie obniżyć komfort jazdy samochodem. Tymczasem istnieją rozwiązania, które ułatwiają i umilają eksploatację samochodu zimą, a jednym z nich jest webasto. Działanie tego urządzenia opiera się na wykorzystaniu układu chłodzenia silnika oraz układu wentylacji samochodu.

TYPY WEBASTO

Webasto można podzielić na dwa typy.

Pierwszy typ - agregat wodny - to urządzenie, które montuje się z przodu samochodu. Pobiera ono paliwo z baku i dostarcza je do komory spalania wymiennika ciepła, gdzie razem z powietrzem dostającym się przez dmuchawę tworzy mieszkankę paliwowo-powietrzną. Ta podgrzewana jest przez specjalny żarnik. Spaliny wydostają się przez niewielkiej średnicy układ wydechowy z tłumikiem. W ten sposób powstaje ciepło przekazywane przez wymiennik ciepła do układu chłodzącego silnik oraz nagrzewnicy.

Warto dodać że ogrzewanie webasto zintegrowane jest z centralnym ogrzewaniem, dzięki czemu ciepłe powietrze dostaje się do kabiny tymi samym kanałami. Dzięki wodnemu agregatowi, silnik może mieć odpowiednią temperaturę już w momencie rozruchu.

 

Drugi typ to agregaty powietrzne. W przeciwieństwie do wodnych, mają na celu ogrzanie jedynie kabiny wnętrza pojazdu, bez ingerencji w temperaturę pracy silnika. Zaletą agregatów powietrznych jest mniejszy pobór prądu oraz zużycie paliwa. Wadą jest ich wielkość, a więc najczęściej spotkać je można w samochodach ciężarowych. Zasada działania agregatu powietrznego, jest jeszcze prostsza niż wodnego. Urządzenie pobiera powietrze, które ogrzewa przy pomocy wymiennika ciepła i rozprowadza za pomocą systemu termoodpornych rur elastycznych.

 

Systemy grzewcze firmy Webasto posiadają moc znamionową od 4,2 kW (w niewielkich samochodach osobowych) do ok. 35 kW (np. w autobusach). Modele instalowane w większości samochodów osobowych klasy średniej zużywają ok. 0,2 l paliwa w ciągu 20 minut pracy przy pełnym obciążeniu. Oszczędność paliwa ze stosowania układów postojowego ogrzewania wynika ze zmniejszonego spalania dzięki wstępnemu ogrzaniu silnika.

Webasto można sterować za pomocą zegara- timera, pilota lub telefonu komórkowego. Timer gwarantuje przyjemny klimat w samochodzie, w określonym czasie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób które chcą mieć ciepło w wyznaczonej przez siebie porze. Dzięki timerowi, można pozwolić sobie na dłuższe śniadanie lub drzemkę. Pilot pozwala na uruchomienie ogrzewania nawet z 1000 metrów, a specjalna aplikacja na telefon umożliwia start ogrzewania za pomocą wysłanej wiadomości SMS.

 

ZALETY WEBASTO

  • Dzięki ogrzewaniu postojowemu, nie trzeba martwić się o usuwanie szronu z szyb. Zamiast odmrażać samochód i skrobać szyby, po prostu do niego wsiadasz i jedziesz.
  • Bezpieczeństwo - dzięki dobrej widoczności, nie należy też martwić się o mandat za źle odśnieżoną szybę.
  • Ciepło podczas wsiadania, to luksus który powoduje że nie musisz specjalnie wstawać kilkanaście minut wcześniej.
  • Oszczędność na paliwie.
  • Ochrona silnika.
  • Ekologia, dzięki redukcji emisji spalin.
  • Oszczędność czasu.
  • Komfortowa obsługa urządzenia.
  • Webasto jest przydatne również latem. Wprowadza do nagrzanego samochodu ciepło z zewnątrz i ochładza je. Dzięki temu w samochodzie panuje przyjemna temperatura.
Napisz do nas na Messengerze!