Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Bezpieczna jazda nocą

Jeśli wybieramy się w trasę nocą, powinniśmy przygotować się do drogi i być świadomi niebezpieczeństw. Oto najważniejsze rzeczy, o które trzeba zadbać, zanim siądziemy za kierownicą.

Zmęczenie to najgroźniejszy wróg

Najgroźniejsza jest jazda między godziną drugą a piątą. Środki pobudzające takie jak kawa, herbata czy też tabletki z kofeiną mają krótkotrwałe działanie, a po jakimś czasie jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni. Aby uniknąć tragedii nie powinniśmy jechać wtedy, gdy oczy się nam „same zamykają”.Jeśli tak się dzieje, nie ma lepszego rozwiązania niż zjechanie na pobocze i przespanie się. Nie wolno o tym zapominać także wtedy, gdy podróżujemy przez dłuższy czas i jesteśmy zmęczeni monotonią drogi. Dobrym sposobem na jazdę w nocy jest słuchanie energetycznej muzyki lub rozmowa z pasażerem.

 

Światła nie mogą męczyć wzroku

Kierowcy zapominają o tym, że ustawienie świateł należy dostosować do obciążenia samochodu. Według policji co trzeci pojazd ma nieprawidłowo ustawione światła, przez co oświetla zbyt mały fragment drogi lub oślepia innych kierowców. W Polsce mandaty za oślepianie to rzadkość, a kierowca musi samodzielnie kontrolować, czy światło jest umieszczone w odpowiedni sposób. Najłatwiej zrobić to w nocy, świecąc na ścianę i obserwując, czy reflektory nie rzucają światła zbyt nisko lub zbyt wysoko. Problemy ze światłami pojawiają się także w przypadku nowoczesnych reflektorów samopoziomujących się. System często potrafi ustawić je w nieprawidłowy sposób. Jeśli samochód nie ma takiego systemu, to warto zapoznać się z działaniem korektora świateł. Część kierowców przyjmuje, że takimi sprawami powinien zajmować się mechanik w czasie przeglądu, ale ten element jest często przez niego pomijany.

Inną sprawą są światła wewnątrz pojazdu. Wszelkie przyrządy emitujące światło, panel radia i ekrany należy przełączyć w tryb nocny, dzięki czemu nie będą one odwracały uwagi i oślepiały Powinniśmy poinstruować pasażera siedzącego obok kierowcy, by korzystał z urządzeń elektronicznych w taki sposób, by światło nam nie przeszkadzało.

Osobną kwestią jest kultura jazdy – nie zbliżajmy się zbytnio do pojazdu, który jedzie przed nami, gdyż wtedy oślepia go światło odbijające się w lusterku wstecznym. Pamiętajmy też o zmienianiu świateł na światła mijania w odpowiednim momencie.

Dobre żarówki i czyste szyby

Podczas wymiany żarówek samochodowych na ksenonowe zwróćmy uwagę na to, czy zestaw posiada homologację. Na rynku pojawiają się podróbki, czyli lampy posiadające kolor światła halogenowego, ale oferujące bardzo mały zasięg świecenia. Osoby często jeżdżące w nocy mogą wyposażyć pojazd w żarówki halogenowe o podniesionym napięciu. Mają one mocniejsze światło, lecz działają wyraźnie krócej niż zwykłe.

Jeśli szyby w samochodzie są brudne, to generują znacznie więcej odblasków, a widoczność jeszcze bardziej się zmniejsza. Zwróćmy uwagę na czystość reflektorów i wycierajmy je, jeśli mogło dojść do zabrudzenia.

 

Rozwiązania producentów

Firmy produkujące pojazdy wyposażają je w systemy, dzięki którym można znacznie łatwiej jeździć w nocy. Należy do nich na przykład lusterko wsteczne, które automatycznie się ściemnia. Innym rozwiązaniem jest ruchomy reflektor, który analizuje pozycję samochodu i w odpowiedni sposób doświetla zakręty. W nowych samochodach pojawia się też system, który zmienia światła na krótkie wtedy, gdy wykryje inne pojazdy, dzięki czemu nie musimy o tym pamiętać.

 

Na koniec warto dodać o pionierskim systemie, wprowadzonym przez Forda i dostępnym jako wyposażenie dodatkowe w niektórych oferowanych modelach. 

System informujący o zmęczeniu kierowcy kontroluje poziom zmęczenia. Jeśli na podstawie analizy stylu jazdy wykryje spadek koncentracji, w zestawie wskaźników pojawi się ikona ostrzegawcza, sugerując przerwę w podróży.

Napisz do nas na Messengerze!