Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Eko-jazda – jak jeździć, by oszczędzić paliwo?

Nowe samochody wyposażone są w komputery pozwalające dokładnie kontrolować spalanie paliwa. Dzięki temu możemy sprawdzić, jakie nawyki w prowadzeniu pojazdów mają decydujący wpływ na to, jak dużo paliwa spala nasz pojazd.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

Największy wpływ na zużycie paliwa ma styl jazdy, a nauczenie się poprawnego operowania gazem i hamulcem pozwala na przejeżdżanie znacznie większych odległości po jednym tankowaniu. Na zużycie paliwa mają wpływ odpowiednie opony z małym oporem toczenia, szybkość jazdy i gwałtowność hamowania i dobieranie biegów. Nie wolno mylić realnego zużycia paliwa z tym, które jest podawane przez producenta i obliczane jest w zupełnie inny sposób.

 

Opór powietrza – poważny czynnik

Samochody są projektowane w taki sposób, by maksymalnie zmniejszyć opór aerodynamiczny naszego pojazdu. Eko-jazda powinna polegać także na korzystaniu z bagażnika dachowego tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Na opór powietrza mają wpływ także otwarte szyby samochodu, ale do prędkości 50 km/h lepiej jest je otworzyć, niż włączyć klimatyzację. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że po przekroczeniu 120 km/h samochód stawia bardzo duży opór aerodynamiczny.

 

Zasady oszczędnej jazdy

Dzięki oszczędnej jeździe zaoszczędzimy pieniądze na paliwie i dojedziemy do celu niemal tak samo szybko, jak zwykle. Podczas ruszania unikajmy wysokich obrotów, gdyż powodują one jedynie utratę przyczepności i zwiększone spalanie. Gdy przyśpieszamy, nie powinniśmy wciskać pedału gazu do podłogi – równie dynamicznie przyśpieszymy, gdy wciśniemy go nieco bardziej, niż do połowy. Podczas tej czynności warto sprawdzić, czy silnik pracuje na optymalnych obrotach.

Współczesne samochody spalają najwięcej paliwa na niskich przełożeniach, dlatego warto rozpędzić samochód i szybko dostosować przełożenie. Nie trzeba się obawiać, że nowy silnik ulegnie w ten sposób uszkodzeniu, gdyż są one stworzone do ekonomicznej jazdy na wysokich biegach w mieście.

Silnik warto wyłączyć wtedy, gdy postój będzie trwał więcej, niż 30 sekund. W mieście do takich sytuacji dochodzi dość często, a nowoczesne silniki mają funkcję automatycznego wyłączania się podczas postoju.

Na komputerze w samochodzie będziesz mógł ciągle obserwować, jak twój styl jazdy wpływa na spalanie pojazdu.

Jak używać hamulca

Metoda hamowania silnikiem jest znana od lat, ale wciąż wielu kierowców o niej zapomina. Gwałtowne przyśpieszanie i zwalnianie sprawia, że samochód zużywa dużo paliwa, natomiast puszczenie gazu i spokojne zatrzymanie się w odpowiednim miejscu pozwala na darmowe przejechanie nawet kilku kilometrów dziennie.

Doświadczeni kierowcy potrafią kontrolować prędkość za pomocą zmiany przełożenia na wyższe. Sporo energii odzyskamy także podczas jazdy ze wzniesienia, kiedy ciągłe używanie hamulca prowadzi do jego przegrzania. Przewidujmy zachowania na drodze i zmieniajmy pas po to, by ciągle nie hamować i przyśpieszać.

Podczas jazdy w korku często jedziemy przed zderzakiem kolejnego kierowcy, co nie pozwala na osiągnięcie niskiego spalania i powoduje nerwy. Lepiej jest utrzymywać nieco większy odstęp, co da nam większą szansę na prawidłową reakcje.

 

Ile można zyskać?

Dzięki eko-jeździe spalanie będzie niższe od 10 do 20 procent, w zależności od doświadczenia kierowcy. Dzięki unikaniu „szarpania” samochodem jego stan techniczny także jest lepszy, a na plus można zaliczyć także komfort jazdy.

Na koniec warto dodać o pionierskim systemie, wprowadzonym przez Forda i dostępnym jako wyposażenie dodatkowe w niemal wszystkich oferowanych modelach. 

Nowatorski system Ford EcoMode nieustannie ocenia wpływ zachowania i styl jazdy kierowcy na zużycie paliwa. System analizuje prędkość, zmiany biegów, hamowanie i wyprzedzanie oraz liczbę krótkich i długich tras. Następnie inteligentne oprogramowanie daje wskazówki, jak obniżyć zużycie paliwa.

Napisz do nas na Messengerze!