Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Jak przewozić narty w samochodzie

Ferie są długo wyczekiwanym czasem, szczególnie dla dzieci i narciarzy. Zaledwie przez kilka tygodni w roku mogą poświęcić się oni białemu szaleństwu, zatem białe ferie to marzenie każdego miłośnika dwóch desek. W drodze do ośnieżonych kurortów zimowych, nie należy zapominać o bezpieczeństwie - własnym, bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego. Jak zatem bezpiecznie przewozić narty w samochodzie?

Narty są wyjątkowo trudnym bagażem, z kilku powodów. Po pierwsze są długie i ciężkie, po drugie mają ostre krawędzie i zakończenia. Do tego wszystkiego dochodzi również fakt, że użyte narty są mokre i najczęściej ośnieżone, co dodatkowo zniechęca do ich przewożenia w środku. Wiele osób decyduje się jednak na transport nart wewnątrz kabiny samochodu. Należy jednak pamiętać, że źle przymocowany sprzęt może stanowić zagrożenie dla pasażerów, a także może uszkodzić kokpit samochodu.

 

Narty czy deski snowboardowe najlepiej przewozić w bagażnikach i szynach do tego przeznaczonych. Taki sposób transportu zimowych sprzętów jest nie tylko bezpieczny, ale również wygodny.  Na rynku dostępne są m.in. uchwyty dachowe mocowane do belek, bagażniki magnetyczne, a także boksy dachowe.

 

Do zamontowania uchwytów dachowych, potrzebny jest bagażnik bazowy (tzw. belki). Uchwyty pozwalają na przewóz od 2 do 6 par nart. Na szczególną uwagę zasługują modele, które umożliwiają wysunięcie poza obrys samochodu. Rozwiązanie to ułatwia nie tylko załadunek nart ale również ich ściąganie. Opcja ta szczególnie przydatna jest w wysokich samochodach. Jeżeli narty mają wysokie wiązania, warto rozejrzeć się za uchwytami, które mają możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu ochronią auto przed zarysowaniami.

 

Bagażniki magnetyczne są niezwykle proste w montażu. Aby je założyć wystarczy postawić je na suchym i czystym dachu. Zakup markowych modeli, gwarantuje idealną przyczepność. Nie należy się również martwić o to, że uchwyt odpadnie przy zbyt dużej prędkości lub ostrym zakręcie. Rozwiązanie to jest nie tylko uniwersalne, ale również tanie. Niestety ten rodzaj przewożenia nart ma również swoje wady. Montaż bagażnika jest równie łatwy jak jego demontaż, co jest dużym ułatwieniem dla potencjalnego złodzieja. Oczywiście bagażnik można zdemontować i schować, jednak zbyt częste montowanie może porysować dach. Warto również pamiętać, że na rynku coraz częściej pojawiają się samochody z dachami ze szkła czy aluminium, na których montaż bagażnika magnetycznego jest niemożliwy.

Boksy dachowe to idealne rozwiązanie nie tylko na zimę, ale również lato. Ich zaletą jest niezwykła pojemność oraz długość. Niestety, cena jest znacznie wyższa niż w przypadku wcześniej omawianych rozwiązań. Kupując boks, należy dopasować go do modelu samochodu. Zbyt długi może utrudniać otworzenie bagażnika.

 

Montując narty na dachu, warto pamiętać o ich odpowiednim ułożeniu. Najlepiej kiedy są ułożone tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu zmniejszają opór powietrza, co przekłada się na hałas w samochodzie i zużycie paliwa. Dodatkowo tego typu ułożenie nie powoduje rozluźnienia uchwytów mocujących w trakcie jazdy. Warto pamiętać również o tym, by narty nie wystawały zbytnio poza obrys samochodu.

 

Przed zakupem odpowiedniego bagażnika czy uchwytów warto poczytać informacje producenckie, a także opinie i porady na różnych forach. Z pewnością zakup któregokolwiek z tych rozwiązań, będzie lepsze od standardowego przewożenia nart we wnętrzu kabiny samochodu. Bez względu jednak na to co wybierzemy, jadąc z nartami obowiązuje nas ograniczenie prędkości.

 

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach za nieodpowiedni transport nart wewnątrz pojazdu grozi mandat. Jednym z takich krajów jest Austria, która wyraźnie zabrania tego typu praktyk. Złamanie przepisu skutkuje wysokim mandatem.

Napisz do nas na Messengerze!