Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Pamiętaj o wymianie opon i kół na zimę.

 

Dwa razy do roku przed warsztatami zajmującymi się ogumieniem ustawiają się długie kolejki. Pierwsza jesienią, kiedy nadchodzi pora na opony zimowe i wiosną, gdy czas zmienić opony na letnie. Jeśli nie korzystacie z opon całorocznych (które są coraz bardziej popularne) zapewne nie raz w takiej też kolejce oczekiwaliście.

 

Kiedy należy pomyśleć o założeniu opon zimowych?

Producenci ogumienia od lat trzymają się wersji, że zimówki należy zamontować, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to jednak zbyt mało precyzyjna informacja. Kiedy więc wymienić opony? Należy to zrobić tak, żeby zdążyć przed pierwszym śniegiem lub gołoledzią, bo jak wiemy to warunki pogodowe są jedną z głównych przyczyn kolizji drogowych.

 

Przed wymianą kół warto zastosować kilka rad, które zapewnią nam dodatkowe bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć opony, na których dotychczas poruszało się auto i sprawdzić, czy zużywają się one równomiernie. Jeśli są wytarte mocniej na bokach lub też jedna opona na tej samej osi jest zużyta zupełnie inaczej od drugiej, to poza wymianą opon należy też naprawić w aucie zawieszenie, a przynajmniej sprawdzić ustawienie geometrii zawieszenia. Kiedy to zrobić? To nie ma znaczenia, ważne jest natomiast, żeby na nowych oponach przy źle ustawionym zawieszeniu nie jeździć zbyt długo po kilkuset kilometrach takiej jazdy mogą być już całkowicie zniszczone.

 

Czy warto dokonywać wymiany kół samodzielnie?

Samodzielnie da się wymienić tylko kompletne, wcześniej wyważone koła przez fachowca. Jeśli macie do dyspozycji tylko fabryczny zestaw narzędzi, to lepiej od razu jedźcie do warsztatu – tak będzie szybciej i bezpieczniej.

Zestaw minimum to podnośnik typu żaba, solidny klucz i szczotka druciana do oczyszczenia piast. Zdejmując koła, warto je oznaczyć, żeby w kolejnym sezonie przełożyć je tak, aby zużywały się równomiernie.

 

 

z25308318Q
Napisz do nas na Messengerze!