Ford Pol-Motors - Twój dealer Forda

Samochód hybrydowy czy elektryczny?

 

Do roku 2022 Ford planuje wprowadzić na rynek 16 w pełni elektrycznych pojazdów oraz poszerzyć globalną gamę aut zelektryfikowanych (nawet do 40 modeli). W 2020 roku odbędzie się premiera nowego, w pełni elektrycznego SUV`a Forda, inspirowanego Fordem Mustangiem, którego zasięg wynosić będzie do 482 km na jednym ładowaniu (!).

Jeśli myślisz o samochodzie, który do jazdy wykorzystuje energię elektryczną, warto poznać różnice między poszczególnymi rodzajami napędów. Mild HybridHybridPlug-in Hybrid czy pojazd w pełni elektryczny.

 

Zebraliśmy niezbędne informacje, które ułatwią wybór odpowiedniego samochodu:

 

scvfv

Mild Hybrid (MHEV)  – Niewielki silnik elektryczny poprawiający wydajność. Napęd Mild Hybrid wykorzystuje silnik spalinowy i elektryczny, którego moc jest znacznie niższa od mocy silnika spalinowego i pełni on tylko funkcję wspomagającą. MHEV nie możne działać korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego. Współpraca tych dwóch źródeł napędu pozwala zmniejszyć zużycie paliwa dzięki odzyskiwaniu energii np. podczas hamowania.

 

Hybryda (HEV) – Połączenie napędu konwencjonalnego i elektrycznego. Pojazdy hybrydowe mają dwa źródła napędu: silnik spalinowy i mocniejszy niż w samochodach MHEV silnik elektryczny oraz baterie, które ładują się wyłącznie podczas jazdy, np. odzyskując energię z hamowania. Pozwala to pokonywać krótkie trasy tylko z napędem elektrycznym lub duże odległości z napędem spalinowym.

 

gvefdfv Plug-In Hybrid (PHEV) – Hybryda z opcją zewnętrznego ładowania baterii. Pojazdy typu PHEV to w pełni funkcjonalne hybrydy, z tą różnicą, że akumulator można naładować z gniazdka elektrycznego, a napęd elektryczny może nie tylko wspomóc, ale też zastąpić napęd  spalinowy, pozwalając przejechać odległości do 50 km na samym napędzie elektrycznym bez zużycia paliwa i emitowania spalin. Pojazd może też przejść w tryb hybrydowy w celu oszczędzania baterii, a podczas dłuższych tras korzystać wyłącznie z silnika spalinowego.

 

Pojazdy w pełni elektryczne (BEV) – Napęd w 100% elektryczny. Samochody w pełni elektryczne zasilane są wyłącznie energią elektryczną. Oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy je naładować.

 

Czasy, w których jedynym rozwiązaniem były samochody z silnikami benzynowymi czy wysokoprężnymi dawno minęły. Dziś wybór jest zdecydowanie większy, zrozumienie tych technologii pozwoli odkryć ich wszystkie zalety.

Napisz do nas na Messengerze!